Aktualności z życia szkoły, kadra, osiągnięcia, historia, gazetka szkolna, publikacje

ŚWIATOWY DZIEŃ TURYSTYKI

SKKT

Już po raz trzeci Szkolny Klub Krajoznawczo-Turystyczny z okazji Światowego Dnia Turystyki zorganizował wycieczkę rowerową. Tym razem wyruszyliśmy w kierunku południowym. Naszym celem były Żarki Wielkie. Tradycyjnie już, dobrej pogody i szczęśliwego powrotu, życzyła nam pani dyrektor Małgorzata Polak. Po wykonaniu wspólnej fotografii wyruszyliśmy w trasę. Jechaliśmy niedawno oddaną ścieżką rowerową, która doprowadziła nas do celu.

Na miejscu obejrzeliśmy wiele ciekawych zabytków, których szczegółową historię przybliżył nam p. Piotr Haracz. Wśród nich warto wymienić takie jak: ruiny średniowiecznego zamku typu ,,wieża mieszkalna”, wzniesionego przez możny ród panów von Hackenborn, barokowy kościół parafialny z końca XVIIwieku, czy też stara chałupa łużycka, wzniesiona z drewnianych bali w końcu XVIII wieku. Zwiedziliśmy też ruiny starej fabryki oraz działającą do dziś elektrownię wodną.

SKKT

SKKT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SKKT

 

W drodze powrotnej dotarliśmy na szczyt winnego wzgórza (niem. Weinberg; 140,4 m n.p.m.), najwyższego wzniesienia w Żarkach Wielkich, na którym znajdują się pozostałości średniowiecznej kaplicy pielgrzymkowej pw. św. Barbary.

Zbaczając z czerwonego szlaku na zielony odwiedziliśmy Kamienicę, którą przemierzaliśmy wzdłuż rzeki Lanki. Jednym z ostatnich punktów był Diabelski Kamień. Do szkoły dotarliśmy przed godziną piętnastą, zostawiając za sobą 31 kilometrów. Niektórzy w trakcie wycieczki narzekali na kiepską pogodę. Zmienili jednak szybko zdanie. Chwilę po naszym powrocie rozpadał się deszcz.

 

SKKT

Piotr Haracz, Tomasz Paluszkiewicz

Szybki kontakt

Zespół Szkół w Tuplicach
Publiczne Gimnazjum im. Unii Europejskiej
ul. Daszyńskiego 1
68-219 Tuplice
tel. 68 3625337
sekretariat - gimtuplice@interia.pl

redakcja strony internetowej
d.wypych@edu.tuplice.pl

Dziennik elektroniczny
Dziennik elektroniczny
SKKT Tuplice

Szkolny Klub Krajoznawczo-Turystyczny

Szkolna Platforma Edukacyjna
Szkolna Platforma Edukacyjna
Szkoła Promująca Zdrowie
Szkoła Odkrywców Talentów